Prissättning med räkneexempel

Nu har alla affärsidéer börjat falla på plats. Vi har även kommit på kreativa idéer att marknadsföra oss. Men vad ska vi sätta för pris?? Det är inte helt enkelt och handledarna har under torsdagen guidat företagen genom olika steg hur de skall tänka.

Vi behöver räkna med att det inte bara är själva tjänsten eller varan som skall utföras/säljas utan det är mycket arbete runt omkring, som marknadsföring, bokföring och fakturering mm. Detta behöver vi också få betalt för som företagare.

Det finns både fasta och rörliga kostnader.

Vi ger ett exempel. Elin skall sälja bröd på en camping.

Fasta kostnader är alla kostnader som Elin har oavsett hur många bröd hon säljer.

500 kr    Bord på campingen hela sommaren
100 kr    duk till bordet
150 kr    uppläggningsfat
50 kr      kvittoblock och pärm för att ha koll på ekonomin
= 800    kr totalt i fasta kostnader.

Rörliga kostnader är de som varierar beroende på hur många bröd Elin säljer.
Ingredienserna räcker till flera bröd så Elin räknar på vad ingredienserna kostar per bröd.

5 kr per bröd för alla ingredienser
1 kr platspåsar till bröden
1 kr etiketter
= 7 kr/bröd

När Elin känner till vilka kostnader hon har börjar hon fundera på vad kunden är beredd att betala för ett bröd. Hon frågar runt bland några potentiella kunder och gör en så kallad marknadsundersökning. Det visar sig att de flesta är beredda att betala omkring 20 kr för ett bröd. Elin räknar på vad hon då tjänar beroende på hur många bröd hon kommer sälja. Se uträkningen i rött nedan.

Exempel 1)

Om Elin säljer 100 bröd per vecka i tre veckor blir kostnaden:
800 kr (fast kostnad oavsett hur mycket hon säljer)
7×100 = 700 kr (per vecka) x 3 (veckor) = 2100 kr

Totala kostnader 800 + 2100 = 2900 kr

Försäljning
20 kr x 100 = 2000 kr x 3 (veckor) = 6000 kr i intäkt

Vinst
6000 kr
–  2900 kr
=  3100 kr i vinst

Exempel 2)

Om Elin säljer 20 bröd per vecka i tre veckor blir kostnaden:

800 kr (fast kostnad oavsett hur mycket hon säljer)
7×20 = 140 kr (per vecka) x 3 (veckor) = 420 kr

Totala kostnader 800 + 420 kr = 1220 kr

Försäljning
20 kr x 20 = 400 kr x 3 (veckor) = 1200 kr i intäkt

Vinst
1200 kr
–  1200 kr
=  0 kr i vinst

Dessutom måste Elin räkna in sin tid, både att baka bröden, sälja dem och marknadsföra sig så kunderna hittar till henne.

I exempel nr 1 får Elin en vinst på 3100 kr medan hon i exempel nr 2 går plus/minus noll.
Antingen får Elin se över sina fasta kostnader eller se till att sälja fler bröd.

Det är viktigt att se över dessa delar när ni sätter ert pris.

Tveka inte att fråga din handledare om du är osäker.
Vi har fått tips från tidigare sommarlovsentreprenörer att inte sätta för lågt pris. För det är lättare att sänka än att höja i efterhand!

Lycka till med prissättning önskar handledarna!

Annonser

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut / Ändra )

Google+ photo

Du kommenterar med ditt Google+-konto. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: